To use this site, please enable Javascript.

Erdal Günes

Date of birth/Age: Mar 29, 1982 (39)

Place of birth: Turkey Siirt

Citizenship: Turkey Turkey

Appointed: Jul 14, 2017

Contract until: Jun 30, 2022

Preferred formation : 5-3-2

Erdal Günes
Gaziantep FK
Gaziantep FK
Gaziantep FK Assistant Manager
Turkey Süper Lig
Appointed: Jul 14, 2017
Contract until: Jun 30, 2022

Personal Details

Name in Home Country /
Full Name:
Erdal Güneş
Date of Birth: Mar 29, 1982
Place of Birth: Siirt  Turkey
Age: 39
Citizenship: Turkey  Turkey
Preferred formation: 5-3-2

History

This is an overview of the career of a manager.

wappenClubAppointedIn charge untilPositionMatchesPPM
Gazisehir Gaziantep FK17/18 (Jul 14, 2017) expected Jun 30, 2022 Assistant Manager-0,00
Assistant Manager of: Marius Sumudica (51 Games), Erkan Sözeri (31 Games), Mehmet Altiparmak (29 Games), Ricardo Sá Pinto (11 Games), Hüseyin Kalpar (8 Games), Yalcin Kosukavak (8 Games), Gabriel Margarit (3 Games), Cristian Petre (3 Games), Rui Mota (2 Games)
Transfer history as a player

This page displays all transfers for the selected player. Alongside the date of the transfer, the clubs involved and the transfer fee, it also displays the market value of the player at the time of the transfer.

Season Date Left Joined MV Fee  
17/18 Jul 1, 2017 Gazisehir Gaziantep FK Retired - -
13/14 Feb 3, 2014 Altay SK Gaziantep Büyüksehir Belediyespor 75 k € free transfer
11/12 Sep 5, 2011 Mersin Idmanyurdu Altay SK 400 k € free transfer
10/11 Jul 15, 2010 Diyarbakirspor Mersin Idmanyurdu 400 k € free transfer
09/10 Jul 31, 2009 Altay SK Diyarbakirspor 500 k € free transfer
08/09 Jul 25, 2008 Gaziantepspor Altay SK 600 k € free transfer
07/08 Feb 6, 2008 Kayserispor Gaziantepspor 500 k € free transfer
06/07 Jan 16, 2007 Gaziantepspor Kayserispor 1,75 m € ?
01/02 Jan 15, 2002 Gaziantep Büyüksehir Belediyespor Gaziantepspor - free transfer
00/01 Jan 17, 2001 Gaskispor Gaziantep Büyüksehir Belediyespor - free transfer
00/01 Sep 21, 2000 Gaziantep Büyüksehir Belediyespor Gaskispor - free transfer
00/01 Jul 5, 2000 Gaziantepspor Gaziantep Büyüksehir Belediyespor - free transfer
99/00 Apr 5, 2000 Gaziantepspor U21 Gaziantepspor - -
99/00 Aug 6, 1999 Gaziantepspor Youth Gaziantepspor U21 - -
Total transfer fees: 0