1.Division
Russia
League level:
Second Tier
- Number of teams: 18 teams
- Players: 474
- Foreigners: 52 Players 11.0%
- ø-Market value: €309k
- ø-Age: 26.1
Matchday 16 2003
This page provides an overview of all matches on the selected matchday, with all relevant information for before, during (live) and after the match. The column on the right displays the table and the goalscorer list for the competition at that point in time.
(9.) G-G Iz | 0:0 | Balt. (5.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
5.500 · Igor Egorov |
(4.) SKA-En | 1:2 | Terek (2.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
18.500 · Aleksandr Evstigneev | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 44' | |||
67' | 1:1 | |||
1:2 | 77' | |||
(19.) Svetot | 0:0 | Amkar (10.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
8.000 · Eduard Malyi |
(11.) Krista | 1:3 | Kuban (3.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
8.000 · Yuriy Baskakov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 31' | |||
0:2 | 40' | |||
72' | 1:2 | |||
1:3 | 77' | |||
(14.) Metall | 0:3 | Metall (8.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
5.500 · Vladimir Vlasov | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 3' | |||
0:2 | 40' | |||
0:3 | 54' | |||
(21.) Volgar | 1:0 | Sokol (17.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
6.000 · Aleksey Tyumin | ||||
Course of play | ||||
11' | 1:0 | |||
84' | ||||
(16.) Khimki | 0:0 | Anzhi (7.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
2.500 · Mikhail Veselovskiy |
(13.) Fakel | 1:0 | Tomsk (1.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
7.000 · Yuriy Klyuchnikov | ||||
Course of play | ||||
26' | 1:0 | |||
(18.) NKN | 0:1 | Dinamo (6.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
2.500 · Sergey Gusev | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 71' | |||
(12.) Lokomo | 1:2 | Sparta (15.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
7.300 · Aleksey Sergeev | ||||
Course of play | ||||
0:1 | 24' | |||
0:2 | 45' | |||
74' | 1:2 | |||
(20.) Lada | 3:1 | Ural (22.) | ||
Thu
Jun 5, 2003
|
||||
1.500 · Sergey Talagaev | ||||
Course of play | ||||
29' | 1:0 | |||
1:1 | 33' | |||
79' | 2:1 | |||
90+1' | ||||
90+4' | 3:1 | |||
Table 1.Division 2003
# | Club | Matches | +/- | Pts | |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tom Tomsk | 16 | 12 | 33 | |
2 | Terek Grozny | 16 | 9 | 33 | |
3 | Kuban Krasnodar | 15 | 11 | 32 | |
4 | Dinamo-SPb | 15 | 10 | 28 | |
5 | Met-Kuz | 16 | 7 | 28 | |
6 | SKA-Energia | 15 | 7 | 27 | |
7 | Baltika | 15 | 6 | 27 | |
8 | Anzhi | 15 | 9 | 26 | |
9 | Gazovik-Gazprom | 15 | 2 | 23 | |
10 | Amkar Perm | 15 | 1 | 23 | |
11 | Fakel-Voronezh | 15 | 2 | 22 | |
12 | Kristall | 15 | 2 | 21 | |
13 | L. Chita | 15 | -1 | 21 | |
14 | Spartak Nalchik | 16 | -5 | 19 | |
15 | Met. Lipetsk | 15 | 2 | 18 | |
16 | Khimki | 15 | -3 | 16 | |
17 | Sokol | 15 | -5 | 15 | |
18 | Neftekhimik | 15 | -9 | 13 | |
19 | Lada Togliatti | 16 | -13 | 11 | |
20 | Svetotekhnika | 16 | -14 | 11 | |
21 | Volgar-Gazprom | 15 | -9 | 9 | |
22 | Ural | 15 | -21 | 6 |
Who do you want to win?
In this match you stick with...